Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir.


2019


2018


2017


2016


2015


2014


2013


2012


2011


2010

...


Son Söz


Kitap okumayamama konusunda hepimizin bahanesi hazırdır:
Kitaplar çok pahalı..
İşten geldim yorgunum..
Öğrenciyiz abi !
Oku oku nereye kadar?
…ve daha birçoğu...

Bu sözler en genel tavırlarımız. Kendimi örnek verirsem üniversite yıllarım korsan kitaplar kitap fotokopileri etrafında koşmakla geçti ve geçiyorda.

Okuduğumuz kitapların içeriğide çok nitelikli değil açıkcası. Türkiye'de okunan kitaplara da bakarsanız "siyaset aşk cinsellik " gibi birkaç temaya sıkışmıştır. Popüler kültürün önümüze sürdüğü kitaplar… Günde ortalama 5 saat TV seyreden bir toplumuz. Bu zamanı TV'ye ayıran bizler her gün birkaç sayfa okuma zahmetine katlanamıyoruz. Ne garip değil mi?

Yukarıdaki basit bahanelerimiz diziler filmler için geçerli olmuyor çoğu zaman. Diğer açıdan internet insanoğluna sınırsız olanaklar sunarken gençlerimizi/çocuklarımızı asosyal bireyler haline getirmiyor mu? İnternete ayırdığımız zamanı kitaplara ayırabiliyor muyuz?

Bütün bu sorular/sorunların ardından Türkiye'nin okuma karnesine bir bakalım:

* Egitim-Sen`in bir arastirmasina gore ogretmenlerin yuzde 8`i hic kitap okumuyor. Yuzde 39`u ise bu konuda bilgi vermek istemiyor. Yuzde 28`i ayda bir kitap aliyor.

* Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Genel Başkanı - Yazar Mehmet Doğan'a göre: "Ülkemizde 10 bin kişiden 3 kişi yılda 10 ve üzerinde kitap okuyorsa kitap kurdu sayılıyor."

* Çukurova Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Ortaş konuyla ilgili ele aldığı makalede "Devlet kitap okumayı kötü gösterdi" alt başlığıyla doğrudan bir eleştiri getiriyor. Ortaş makalesinde şöyle devam ediyor :
"12 Eylül sonrası kitap okumak kamuoyuna zararlı diye tanıtıldı. Kim gerçekten suçlu ve zararlı tespiti yapılmadan özellikle de okuyan ve düşünen kişiler bu süreçte hep mağdur duruma düşürüldü. Maalesef ülkemizde gelişen dinamik gençliğin eleştiri yapma şansı elinden alınarak sistemi eleştirmeyen ve kabullenen bir gençlik yaratıldı. Çok genç yaşta evden başlayarak sürekli dövülen 'Sus sen bilmezsin' 'aklın ermez' 'büyüğüne saygı' 'otoriteye saygı' kişinin kişiliğini önemli ölçüde zedelemiştir. Kitap okuma alışkanlığı kazanamamış toplum ne yapacağını bilemeyecektir. Kitapların bir taraftan yasaklanması diğer taraftan yayıncıların yasaklanması yanında pahalı olması kitap okumanın önündeki en büyük engeller olarak görülüyor."

* Bağımsız Eğitimciler Sendikası'ndan yapılan açıklamaya göre kitap okuma oranının yüzde 45 olduğu Türkiye'de yılda sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonya'da ise bir yılda basılan kitap adedi 4 milyar 200 milyon. AB ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500 dolarken Türkiye'de bu rakam 2 dolar düzeyinde seyrediyor.

* Gazi Üniversitesi'ndeki 1915 öğretim üyesiyle yapılan araştırmaya göre : Öğretim üyelerinin yüzde 21.9′u sadece akademik yayın okuyor. Yüzde 56.2'si ayda bir-iki kitap okuyor.SAYISAL VERİLER

Türkiye"de kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda.

» Japonya"da toplumun % 14"ü
» Amerika"da %12" si
» İngiltere ve Fransa"da % 21"i düzenli kitap okur iken
» Türkiye"de durum % 001 yani on binde bir.
» Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan"da kitap ortalama 100.000 tirajla basılırken Türkiye"de bu rakam 2000- 3000 civarında basılmaktadır.
» Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Rapor"unda kitap okuma oranında Türkiye Malezya Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır.


Sosyal Medya